Ochrona środowiska

II.3 Ocena społeczno - gospodarcza obszaru, w tym potencjału demograficznego i gospodarczego obszaru oraz poziomu aktywności społecznej

Organizacje pozarządowe działające na obszarze objętym LSR:

- Organizacje pozarządowe działające na obszarze partnerstwa można podzielić na te „starego typu” do których można zaliczyć Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonujące na terenie praktycznie wszystkich sołectw, Ochotnicze Straże Pożarne oraz na „nowego typu”, czyli stowarzyszenia i fundacje. Oczywiście organizacje można również podzielić na te bardziej i mniej aktywne. Organizacjach, które wyraziły zainteresowanie działalnością w ramach LGD i służyły pomocą w czasie realizacji Schematu I PPL+ to m.in. : Stowarzyszenia ONJATY,  (wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem różnorodnych dziedziny sztuki i starego rzemiosła, w oparciu o edukację i terapię w naturze, a także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży wiejskiej), Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Jaskółka”  z gminy Brójce ( celem działania jest zwiększenie wiedzy wśród młodzieży z gminy Brójce i gminy Bartnicza w kontekście pracy w trzecim sektorze, możliwości zdobywania środków na realizację własnych pomysłów, zdobywania doświadczenia zawodowego poprzez wolontariat, aktywizowanie społeczności lokalnej). Przy realizacji schematu I oraz  tworzeniu ZSROW pomocą służyło również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Justynowa i Janówki, którego cele działalności są bardzo szerokie i obejmują m.in. wsparcie edukacji dzieci i młodzieży na obszarach wiejskich, ochronę i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego. Stowarzyszenie organizuje konkursy recytatorskie dla dzieci i młodzieży, a także odczyty poezji dla dorosłych. Głośnym echem w społeczności lokalnej odbiła się wystawa fotograficzna pokazująca najpiękniejsze miejsca gminy. Obecnie Stowarzyszenie stara się o dofinansowanie remontu starej szopy, w której planowane jest utworzenie muzeum rolnictwa i gospodarki wiejskiej, będące szansą na propagowanie dziedzictwa kulturowego i wartości budujących lokalną tożsamość.

- Aktywną organizacją pozarządową z terenu gminy Andrespol jest również Stowarzyszenie Dobra Nowina, pomagające poszczególnym osobom, również rodzinom  znajdującym się w ciężkiej sytuacji. Współpracuje ono z Urzędem Gminy oraz  Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Swoim wsparciem służy około 200 rodzinom na terenie Gminy Nowosolna.

- Na terenie gminy Rokiciny działa 7 jednostek OSP. W jednostkach tych zrzeszonych jest 220 członków. W krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym od 08.05.1995 r. pozostaje OSP Łaznów a od 2005r. również OSP Janków. Wszystkie jednostki, czyli OSP: Rokiciny, Łaznów, Popielawy, Łaznowska Wola, Wilkucice, Janków i Stare Chrusty są jednostkami typy „S”. Zarząd Gminy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych działa w niezmienionym składzie 18 osobowym, przedstawicieli ze wszystkich OSP.