NIP: 728-26-29-295
REGON: 100243656
KRS: 0000262996
Lokalna Strategia Rozwoju:
buton-link
XVI. Przewidywany wpływ realizacji LSR na rozwój regionu i obszarów wiejskich

- Prognozowany wpływ realizacji LSR jest jak najbardziej zbliżony do planowanej wizji rozwoju obszarów partnerstwa „Andrespol-Brójce-Nowosolna-Rokiciny”. Realna wizja sięga trzech podstawowych sfer, których przyszłość warunkuje rozwój obszaru partnerstwa jako całości. Wyodrębnione płaszczyzny były przedmiotem dyskusji w grupach, które starały się określić, przewidzieć sytuacje obszaru partnerstwa w perspektywie kilkunastu lat,
z uwzględnieniem rezultatów zaplanowanych działań.


- Przewiduje się, iż za sprawą skutecznej ochrony walorów przyrodniczo-krajobrazowy (sprawna i efektywna działalność z zakresu ochrony środowiska, zagospodarowanie stawów, zachowanie korytarzy rzecznych, ład przestrzenny) obszar partnerstwa i jego nieskażony krajobraz sprzyjać będzie odpoczynkowi, rekreacji zarówno mieszkańcom jak i licznym odwiedzającym te tereny. Ponadto nie bez znaczenia będzie dobrze zorganizowany system szlaków i ścieżek rowerowych, pieszych, narciarskich i konnych z infrastrukturą i ośrodkami służy turystyce i rekreacji. Rozwijająca się infrastruktura będzie oparta w większości o dobre technologie przyjazne  środowisku. Działające na obszarze partnerstwa firmy stosować będą technologie chroniące  środowisko.


 - Myśląc o społeczności lokalnej, akcentowany jest wyraźnie wzrost aktywności mieszkańców, ich świadomości o kulturze i historii regionu, tożsamości miejsca, co jak wiemy jest wieloletnim procesem. Zabytki kultury świadczące o tradycji obszaru są dobrze znane
oraz utrzymywane w należytym stanie. Co istotne, zakłada się wzrost świadomości obywatelskiej i ekologicznej. Patologie społeczne nie są problemem dla rozwoju regionu i nie zagrażają bezpieczeństwu, obszar ma opinię spokojnego i bezpiecznego miejsca. Ważnym jest dobrze funkcjonująca oświata zapewniająca należyte wykształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy w regionie. Obszar dobrze współpracuje z ośrodkami badawczo-naukowymi i uczelniami, istnieją sprzyjające warunki do podnoszenia kwalifikacji/przekwalifilowywania, wspierane jest kształcenie młodzieży uzdolnionej na obszarze LGD, nie ma problemu z dostępem do Internetu, stworzone są podwaliny społeczeństwa informacyjnego. LGD współpracuje, wymienia doświadczenia z LGD innych regionów  oraz partnerstwami  ponadregionalnymi  i międzynarodowymi.


- Tereny wiejskie rozwijają sie wielofunkcyjnie, odchodzący z rolnictwa mają możliwość przekwalifikowania i znalezienia nowego zajęcia - dobrze prosperująca agroturystyka (działa rozbudowana sieć współpracujących z sobą gospodarstw agroturystycznych, oferująca bogatą ofertę turystyczną: rękodzieło, produkty lokalne w tym żywność ekologiczna o wyjątkowych cechach smakowych i żywieniowych, hipodromy, pokazy/warsztaty ginących i ciekawych zawodów - kowal, pieczenie chleba, garncarstwo, produkcja “wiśniówko-lipiniówki”, mody pitne). Dzięki bliskiemu położeniu dużej aglomeracji rozwinęły się małe i średnie przedsiębiorstwa usługowe, działają dochodowe gospodarstwa rolne i przetwórnie produkujące żywność ekologiczną na potrzeby regionu, w których pracują młodzi i wykształceni rolnicy.


- Powstaje wyróżniający się w regionie ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, edukacyjny, rehabilitacyjno-zdrowotny oparty o lokalne walory przyrodniczo-krajobrazowe. Odnowione pensjonaty oferują spokojny, bezpieczny i wyjątkowy wypoczynek z bogatą ofertą spędzania wolnego czasu, w tym zorganizowany wypoczynek przez firmy turystyczne  ściągają do regionu wielu turystów (np.: paleniska pod wiatami, bryczki, korzystanie ze stadnin, wycieczki piesze, wycieczki śladami historii).

buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
Gmina Rokiciny
Gmina Brójce
Gmina Nowosolna