I. Charakterystyka lokalnej grupy działania (LGD) jako jednostki odpowiedzialnej za realizację lokalnej strategii rozwoju (LSR):

I.5 Zasady i procedury funkcjonowania LGD oraz organu decyzyjnego

WALNE ZEBRANIE Zakres kompetencji

• najwyższa władzą Stowarzyszenia;
  • W Walnym Zebraniu uczestniczą członkowie zwyczajni Stowarzyszenia oraz, z głosem doradczym, członkowie wspierający, członkowie honorowi i zaproszeni goście.

Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
1) uchwalanie kierunków i programu działania Stowarzyszenia,
2) ustalanie liczby członków Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej,
3) wybór i odwołanie członków Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej,
4) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu, Rady i Komisji     Rewizyjnej, w szczególności dotyczących projektów     realizowanych w ramach lokalnej strategii rozwoju,
6) udzielanie absolutorium Zarządowi,
7) uchwalanie zmian Statutu,
8) podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Stowarzyszenia do     innych organizacji,
9) podejmowanie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia     oraz o przeznaczeniu jego majątku,
10) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu, wniesionych przez      członków Stowarzyszenia,
11) uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zebrania Członków,       regulaminów pracy Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej.

ZARZĄD

Zakres kompetencji

• organ wykonawczy Stowarzyszenia;
  • od 4 do 8 osób powołanych przez Walne Zgromadzenie na okres 4 lat. w sposób zapewniający równą reprezentację przedstawicieli gmin: Andrespol, Brójce, Nowosolna i Rokiciny
  • W skład wchodzą: Prezes, Wiceprezesi, Sekretarz, Skarbnik.

W składzie Zarządu co najmniej 50% stanowią osoby wskazane przez partnerów społecznych i gospodarczych, a żadna z płci nie stanowi mniej niż 40% jego składu.

• przyjmowanie nowych i usuwanie członków Stowarzyszenia,
    • reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
    • kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
    • zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
    • ustalanie wysokości składek członkowskich,
    • powoływanie Biura Stowarzyszenia oraz powoływanie i odwoływanie dyrektora Biura Stowarzyszenia, a także zatrudnianie innych pracowników tego Biura, ustalanie wielkości zatrudniania i zasad wynagradzania pracowników Biura Stowarzyszenia, ustalanie regulaminu Biura Stowarzyszenia.
    • powoływanie Zespołów Specjalistycznych w tym powoływanie i odwoływanie Kierowników Zespołów Specjalistycznych,
    • opracowywanie lokalnej strategii rozwoju, oraz innych wymaganych przepisami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dokumentów,
    • przygotowanie wniosku o dofinansowanie realizacji lokalnej strategii rozwoju i przystąpienie do konkursu na jej dofinansowanie, zgodnie z przepisami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
    • realizacja lokalnej strategii rozwoju zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
    • opracowywanie wniosków i innych dokumentów w celu pozyskiwania środków na realizację celów z innych programów pomocowych,
    • wykonywanie innych działań wymaganych przepisami, związanych z realizacją lokalnej strategii rozwoju,
    • nadzór nad przestrzeganiem postanowień niniejszego statutu;

RADA Zakres kompetencji

• Rada jest wybierana przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia spośród członków tego Stowarzyszenia.

W skład Rady wchodzi 12 osób wybieranych i odwoływanych przez Walne Zebranie Członków

1. Ewelina Karwala,
  2. Grażyna Kopiec,
  3. Dariusz Kubus,
  4. Ewa Gładysz,
  5. Mirosław Sójka,
  6. Aleksandra Kurzawa,
  7. Małgorzata Kamińska-Bruszewska,
  8. Grzegorz Grzesiński,
  9. Roman Zarzycki,
  10. MałgorzataDobiech,
  11. Krystyna Kruczek,
  12. Andrzej Brzeski.

• Do wyłącznej kompetencji Rady należy wybór operacji zgodnie z art. 62 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia Rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. Urz. UE l277 z 21.10.2005 r. str.1), które mają być realizowane w ramach opracowanej przez Stowarzyszenie Lokalnej Strategii Rozwoju.

Rada składa się z co najmniej 50% członków zwyczajnych Stowarzyszenia wskazanych przez poszczególne podmioty będące partnerami społecznymi i gospodarczymi, a działającymi na obszarze, którego dotyczy lokalna strategia rozwoju (parytet równowagi sektorów), przy czym w składzie Rady nie może być mniej niż 40% kobiet i mniej niż 40% mężczyzn (parytet równowagi płci).

Rada składa się z co najmniej 50% członków zwyczajnych, którzy posiadają doświadczenie w zakresie realizacji projektów z zakresu rozwoju obszarów wiejskich współfinansowanych ze środków unijnych.

Co najmniej jedna osoba spośród członków Rady powinna posiadać udokumentowaną znajomość przynajmniej jednego języka roboczego UE (angielski, francuski lub niemiecki) w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się.

Co najmniej 50% członków Rady powinno zamieszkiwać obszar objęty działalnością lokalnej strategii rozwoju przynajmniej 5 lat przed ich powołaniem.