Strona Główna
 
Seminarium

Zła jakość powietrza w naszym regionie stanowi duży problem zarówno dla mieszkańców jaki i władz, wciąż poszukiwane są nowe technologie, projekty edukacyjne oraz fundusze na walkę ze smogiem. 27 listopada w Łodzi odbyło się seminarium pod nazwą "Narzędzia ochrony powietrza w Województwie Łódzkim". Wsród prelegentów byli zarówno przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Ministerstwa Środowiska, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz ludzie nauki. W przerwach między wykładami uczestnicy zapraszani byli na degustację lokalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Brójce.

promujelodzkie28 Listopada 2019
Film z wyjazdu rolników zainteresowanych RHD do Ochli30 Października 2019
SUKCES LOKALNYCH GRUP DZIAŁANIA

 

Leader Dziś I Jutro Konferencja (19)

 

W dniach 1 i 2 października 2019 roku w Mąchocicach Kapitulnych odbyła się konferencja pn. „Leader dziś i jutro”. Konferencja odbyła się  pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Podczas spotkania podsumowano realizację lokalnych strategii rozwoju w latach 2016-2018.

W ramach instrumentu „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” , społeczność z danego obszaru tworzy partnerstwa lokalne, a one opracowują i realizują strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Lokalne Grupy Działania między innymi LGD „STER” zarządzają środkami przyznanymi im na realizację tych strategii, a wybór operacji do finansowania dokonywany jest przez rady składające się z przedstawicieli trzech sektorów: społecznego, gospodarczego i publicznego.

Efekty wdrażania PROW poprzez instrument „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” są widoczne w całej Polsce.
W kończącym się okresie programowania powstało 10 tysięcy nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, zrealizowano ponad 5 tysięcy projektów, które dotyczą wybudowanej i przebudowanej ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej i kulturalnej, a ponad 800 projektów dotyczyło zachowywania dziedzictwa kulturowego. Powstało ponadto ponad 30 inkubatorów lokalnego przetwarzania produktów rolnych.

Gratulacje  Lokalnym Grupom Działania za osiągnięte efekty, złożył Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poza przedstawicielami rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i lokalnych grup działania w konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Komisji Europejskiej. W drugim dniu konferencji uczestnicy dyskutowali m. in. o perspektywach i wyzwaniach „Leadera” po roku 2021.

 03 Października 2019
Nadzwyczajne Walne Zebranie członków LGD "STER"

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 17 października 2019 roku o godzinie 18,00 odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia LGD "STER". Zebranie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniowej Górze ul. Tuszynska 64. Serdecznie zapraszamu do udziału w zebraniu.25 Września 2019
BIURO NIECZYNNE

Uprzejmie informujemy, że w dnich od 30 września do 2 pażdziernika 2019 roku Biuro Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania "STER" będzie nieczynne z poodu udziału pracowników biura w szkoleniach. Za powstałe utrudnienie serdecznie przepraszamy.25 Września 2019
Promocja rolniczego handlu detalicznego jako nowego nurtu biznesowego dla woj. łódzkiego

W ramach realizacji partnerstwa z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich, zaprosiliśmy rolników i osoby zainteresowane rolniczym handlem detalicznym na Twój Zielony Targ w Ochli. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się jak powstawało targowisko i na jakie profity mogą liczyć wystawcy dziś, dodatkowo skorzystali z możliwości zaopatrzenia się w lubuskie smakołyki. W drugiej fazie realizacji projektu zorganizowane zostanie spotkanie informacyjno-szkoleniowe, w trakcie którego zainteresowana grupa zapozna się formalno-księgową stroną RHD. Termin spotkania: 17 paździenika 2019 roku, Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej Górze, ul.Tuszyńska 64 godz. 16:00. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych rolników.ksowochla13 Września 2019
Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach został beneficjentem programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2019

Narodowe Centrum Kultury

 

Już niebawem Zespoły Śpiewacze Bukowianki, Leśnianki i Stefanów zaprezentują się w nowych strojach. Dzięki otrzymaniu dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu EtnoPolska 2019, uszytych zostanie 37 kompletów strojów ludowych regionu piotrkowskiego za łączną wartość 67 747 zł.30 Sierpnia 2019
Promocja rolniczego handlu detalicznego jako nowego nurtu biznesowego dla woj. łódzkiego

Lokalna Grupa Działania STER chcąc rozwinąć rolniczy handel detaliczny (RHD) w województwie łódzkim zaprasza wszystkich zainteresowanych przetwórstwem i sprzedażą przetworzonych produktów rolnych w ramach RHD do kontaktu z biurem LGD STER. Celem naszym jest zbudowanie sieci współpracy między rolnikami, przedsiębiorcami i administracją publiczną, dającej możliwość rozwinięcia RHD na obszarze działania naszego Stowarzyszenia oraz szerzej w województwie łódzkim.

Zaplanowaliśmy wyjazd studyjny do Ochli k. Zielonej Góry, gdzie prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych – kiełbas, pieczywa, soków, herbat, podpiwków, miodów, serów, ciast, weków itp. w celu przyjrzenia się takiej działalności i zdobycia informacji bezpośrednio od rolników. Zrealizujemy materiał filmowy w formie klipu, prezentujący ideę sprzedaży targowej jako atrakcyjną formę zaopatrywania się w zdrowe produkty żywnościowe - modną, nowoczesną, wpisującą się w trendy slow life, fit, folk style.

Ponadto przeprowadzimy szkolenie dla rolników, ich domowników i małżonków w zakresie prowadzenia RHD szczególnie pod kątem przepisów sanitarnych, weterynaryjnych i finansów i programów dofinansujących taką działalność. Ponadto opublikujemy informacje dotyczące prawa i przepisów, programów finansowych, wymogów związanych z RHD, budowy „krótkich łańcuchów dostaw”, przykłady praktyczne, zdjęcia z Zielonego Targu w Ochli. Projekt realizujemy do końca października 2019 r.

Zainteresowanych tematem RHD zachęcamy do zapoznania się z artykułem pani Edyty Kijak z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z s. w Bratoszewicach.

ARTYKUŁ belka ksow20 Sierpnia 2019
Nabór do projektu grantowego dla osób 50+ z terenu Gminy Brójce

Nabór do projektu grantowego dla osób 50+ z terenu gminy Brójce08 Sierpnia 2019
Ogólnopolski Festiwal Produktu Lokalnego

W dniach 28 - 29 września 2019 r. odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Produktu Lokalnego „Skarby Regionów” w Lubochni. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w nim producentów, twórców sztuki ludowej, rzemieślników, osoby indywidualne, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe oraz inne zainteresowane podmioty.

FORMULARZ doc, pdf

Szczegółowe informacje w załączonym regulaminie.

REGULAMIN

Celem festiwalu jest wzmocnienie zaangażowania lokalnej społeczności w działania twórcze oraz zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców wsi i małych miejscowości, identyfikacja polskiego dziedzictwa kulinarnego i rękodzielniczego, które może służyć budowie produktu lokalnego i marki regionu, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych potrawach stanowiących dziedzictwo kulinarne Polski oraz promocja rękodzieła i sztuki ludowej. 

Pytania dotyczące spraw nie wyszczególnionych w regulaminie związanych z organizacją imprezy prosimy kierować do:

Gmina Lubochnia tel. 44 7103510   wew.76, promocja@lubochnia.pl02 Sierpnia 2019
 
 (od 1 lutego 2016 roku) odwiedziło nas 943100 osób!
Copyright by GekoNET


.