NIP: 728-26-29-295
REGON: 100243656
KRS: 0000262996
Lokalna Strategia Rozwoju:
buton-link
Ochrona środowiska
Uwarunkowania kulturowe

 

- Na terenie partnerstwa istnieje wiele obiektów kultury materialnej o randze regionalnej. Szczególne nagromadzenie cennych kulturowo tworów znajduje się na terenie gminy Nowosolna. Do najbardziej interesujących elementów dziedzictwa kulturowego należą:


  • Grodzisko w Starych Skoszewach – najstarszy odkryty w Polsce środkowej wczesnośredniowieczny ośrodek administracji terenowej i wojskowej, wybudowany pod koniec VI wieku. Obiekt jest przedmiotem badań wykopaliskowych przeprowadzanych przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Gród, którego wały i majdan są bardzo dobrze wyodrębnione i widoczne w terenie, funkcjonował, jak się ocenia, od VI do XVII wieku i był ważnym ośrodkiem administracyjnym w regionie, któremu podlegała niegdyś także Łódź.

  • Neogotycki kościół – Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Barbary w Skoszewach (wybudowany w latach 1934-1936, konsekrowany
    w 1936r.) oraz  kopia późnośredniowiecznego obrazu  cudownego, łaskami słynącego obrazu,  Matki Boskiej Skoszewskiej z Dzieciątkiem – namalowana w Rzymie i poświecona w Watykanie w 1934r. a także obraz Św. Franciszka z sygnaturą A.B. 1832 i rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z przełomu XVII i XVIII wieku. Obecne mury kościoła (z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku) zostały postawione w miejscu drewnianego kościoła parafialnego (z XVII wieku), zniszczonego w czasie działań zbrojnych I wojny światowej.

  • Dwa zabytkowe cmentarze (niewidoczne na powierzchni) usytuowane pod i obok kościoła w Skoszewach. Pierwszy z nich posiada pogańskie urny z V w. przed Chrystusem , drugi z XVI-XVIII w. zawarty jest w obrębie  murów otaczających kościół. W odległości 100m na północ
    od kościoła znajduje się trzeci współczesny cmentarz grzebalny, na którym odnaleźć można m.in. groby powstańców styczniowych.

  • Dwór rodziny Plichtów w Byszewach, zbudowany pod koniec XVIII w., klasycystyczny, murowany o konstrukcji na planie wydłużonego prostokąta z gankiem wspartym na czterech kolumnach, dach kryty gontem na deskowaniu. Z Byszewami i dworem związana jest postać Jarosława Iwaszkiewicza, który bywał tu wielokrotnie i był urzeczony pięknem okolicy, czemu dał wyraz w wielu swych książkach i wspomnieniach. Integralną część dworu stanowi park dworski
    z 200-letnimi dębami, bukami, lipami i modrzewiami, pomnikowy dąb szypułkowy
    o 6-cio metrowym obwodzie.

  • Kilka cmentarzy ewangelickich, we wsiach Głąbie, Grabina, Boginia, Teolin, Bukowiec) niemiecki we wschodniej części wsi Głąbie. Najlepiej zachowany jest cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku we wsi Głogowiec. Założony na planie prostokąta. Obecnie jest to niewielki zabytkowy cmentarzyk, z mogiłami porośniętymi trawą i wokół widniejącymi śladami ogrodzenia z kamieni polnych, położony na lekkim wzniesieniu wśród pół, z drogi widoczny jako niewielki zagajnik.

  • Cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej (założony w latach 1914-1918), położony na południowym skraju lasu wiączyńskiego, na planie prostokąta o powierzchni 1,03 ha. Miejsce spoczynku żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej walczących i poległych w tzw.  „bitwie
    o Brzeziny”.
  • Miejsce straceń z okresu II Wojny Światowej w Lesie Wiączyńskim: piwnica  gazowa
    tzw. „Cela śmierci” oraz zbiorowa mogiła.

- Na terenie gminy Andrespol do najważniejszych dóbr kultury należą:

  • zespól dworski przy ul. Sienkiewicza w Nowym Bedoniu :
  • kościół parafialny p.w. M. B. Królowej Polski w Bedoniu Przykościelnym, murowany, wzniesiony w latach 1921 - 1937 wg projektu Kaban - Korskiego.
  • 15 budynków mieszkalnych drewnianych z przełomu XIX i XX w. lub z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku, położonych w Andrespolu (3 szt.), Kraszewie (9 szt.), Wiśniowej Górze (3 szt.).
  • cztery stanowiska archeologiczne:

- Jak się powszechnie ocenia istnienie tych interesujących obiektów nie jest wystarczająco rozpropagowane, a infrastruktura służąca ich obsłudze oraz obsłudze turystów i zwiedzających praktycznie nie istnieje.

- Na terenie gminy Brójce znajduje się kilkanaście wartościowych obiektów kulturowych. Znanym zabytkiem w tej okolicy jest neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach. Zbudowany on został w latach 1902-1913 na miejscu dwóch drewnianych. Podczas drugiej wojny światowej została zburzona część jednej wieży kościelnej. W głównym, dębowym ołtarzu znajduje się obraz Serca Pana Jezusa. Na uwagę zasługuje tu również późnorenesansowy ołtarz z pierwszej połowy osiemnastego wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz dwoma innymi obrazami: Matki Boskiej i św. Franciszka.

- Ponadto kościół posiada wiele zabytkowych mebli i przedmiotów, min. dwa konfesjonały, kilka ławek oraz cztery lichtarze i krzyż procesyjny. Dwa z trzech cielnych dzwonów: „Stanisław” i „Andrzej” zostały odlane z dzwonów pochodzących z 1641 roku, a uszkodzonych w 1914 roku. Naprzeciwko kościoła po drugiej stronie ulicy znajduje się parafialny cmentarz rzymskokatolicki założony w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Najstarsze groby pochodzą z 1876 roku. Na cmentarzu znajduje się mogiła Polaków rozstrzelanych w 1941 roku w Wiskitnie. Jest tam również grób nieznanych żołnierzy poległych 8 września 1939 roku.


- Znaczącymi zabytkami są również organistówka w Kurowicach, a także dworek w Giemzowie pochodzące z dziewiętnastego wieku. Dwór ten został w niedalekiej przeszłości gruntownie odnowiony. Na terenie gminy  jest wiele starych, domów; większość z nich jest nadal zamieszkała. Jednym z najstarszych jest dom z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku w Woli Rakowej. Cennym zabytkiem jest też ponad stuletni drewniany młyn wodny w Kotlinach nad zalewem na Miazdze.

- Na terenie gminy Rokiciny znajduje się wiele obiektów podlegających ochronie konserwatorskiej. Stanowią one niewątpliwą atrakcję turystyczną. Do rejestru zabytków wpisano takie obiekty jak: Kościół drewniany w Łaznowie MB Różańcowej z 1755-1756 r. oraz jego  drewniana dzwonnica z przełomu XVIII/XIX w., w Rokicinach zajazd poczty konnej z1848 r. - obecnie znajduje się tu Gminny Ośrodek Kultury, park przykościelny z XVIII w. w Łaznowie oraz park dworski z XIX w. w Popielawach.

- Istotnym elementem kulturowym związanym z tradycyjną obrzędowością są także kapliczki przydrożne, których kilkadziesiąt zlokalizowanych jest na całym obszarze partnerstwa.

buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
Gmina Rokiciny
Gmina Brójce
Gmina Nowosolna