Zaprzyjaźnij się z przyrodą... w naszym LGD!

Od niedawna w Łodzi działa program “Zaprzyjaźnij się z przyrodą”. Jest to autorski pomysł Pani Marii Kaczorowskiej - Dyrektora Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Działania programu obejmują warsztaty, wycieczki i udział w działaniach kulturalnych a to wszystko by młodzież poznała bliżej otaczający ją świat, piękno przyrody i wartości jakie niesie kultura. Dnia 3 lutego teren naszego LGD odwiedziła grupa dzieci i młodzieży biorąca udział w pierwszych działaniach programu.

Grupa była podzielona na dwie części – młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjalistów i licealistów. Nasze Stowarzyszenie postarało się by dla obu grup przygotować ciekawe atrakcje zgodne z tytułem i duchem programu. „Grupa młodsza” udała się do Gminnego Ośrodka Kultury w Brójcach. Tam Pani Elżbieta Bajon wraz z zespołem Bukowiaczek przygotowała wiele atrakcyjnych zabaw, których celem było przybliżenie kultury ludowej na czele z tańcem. Dzieciaki z Łodzi miały okazję zobaczyć i podziwiać umiejętności swoich rówieśników – którzy ubrani we wspaniałe ludowe stroje – dali popis tańca, którego pozazdrościł by nie jeden dorosły. Była to okazja by nie tylko podszkolić swoje taneczne umiejętności ale i przyjrzeć się z bliska wspaniałym, kolorowym, tradycyjnym strojom. Wszystko to niezwykle ciepłej w atmosferze zabawy!

Gdy w Brójcach dzieci uczyły się jak tańczyli nasi dziadowie „Grupa starsza” udała się do Bukowca by tam odwiedzić Obserwatorium Astronomiczne im. Papieża Sylwestra II. Tam odbyły się warsztaty astronomiczne. Uczestnicy mieli okazję by poznać Wszechświat od nieco innej strony niż jest to przedstawiane w szkole. Młodzież  zapoznała się z najnowszymi poglądami na budowę Wszechświata oraz historią, która nas do dzisiejszego stanu wiedzy doprowadziła. Zwrócono również uwagę na znaczenie astronomii uprawianej przez amatorów choćby za pośrednictwem internetu (np. takie programy jak Zoouniverse czy poszukiwanie komet na fotografiach z sondy SOHO). Oczywiście nie obyło się bez zapoznania się z najbliższymi - najciekawszymi zjawiskami na niebie oraz charakterystyką pracy obserwatorium i jego sprzętem. W przeraźliwym zimnie (było -15°C) udało się przeprowadzić szybkie obserwacje Słońca.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Brójcach, gdzie nasze Stowarzyszenie przygotowało poczęstunek. W jego trakcie do akcji wkroczył clown, zapełniając czas śmiesznymi zabawami i grami, angażującymi zarówno dzieci jak i dorosłych.

Na koniec, zakończenie spotkania Pani Maria Kaczorowska złożyła podziękowania dla wszystkich, którzy zorganizowali pobyt dzieci na terenie naszego LGD.