NIP: 728-26-29-295
REGON: 100243656
KRS: 0000262996
Lokalna Strategia Rozwoju:
buton-link
II. Opis obszaru objętego LSR wraz z uzasadnieniem jego wewnętrznej spójności (maksymalnie 20 stron):

Lasy

1) Lasy:

- Największe powierzchnie leśne znajdują się w środkowej części obszaru LSR (stanowią 25% powierzchni terenu) i związane są przede wszystkim z dwoma dużymi kompleksami Kraszew i Wiączyń. Cześć północna obszaru pozbawiona jest większych kompleksów leśnych (choć sąsiadują one z dużymi uroczyskami położonymi poza granicami partnerstwa m.in. Las Łagiewnicki, Janinów, Gałków). Obszary leśne gminy Rokiciny znajdują się w dwóch dużych kompleksach. Największy z nich występuje w części północno-zachodniej i zawiera rezerwat przyrody „Łaznów”, drugi co do wielkości, znajduje się w części centralnej gminy i przebiega wzdłuż wschodniej strony linii kolejowej. Pod względem przyrodniczym lasy są zróżnicowane i występuje tu cała gama leśnych zbiorowisk roślinnych. W blisko 1000 hektarowym Lesie Wiączyńskim zachowały się liczne fragmenty drzewostanów naturalnych z udziałem jodły, buka, świerka i jawora. Są to pozostałości niegdyś rozległej Puszczy Łódzkiej. Las Wiączyński jest położony na linii wododziałowej, zachodnia i południowa część odwadniana jest przez Miazgę, należącą do dorzecza Pilicy, wschodnia przez Mrogę należącą do zlewni Bzury. Na terenie uroczyska, w jego północno-wschodnim skraju, znajduje się, utworzony w 1958 r., rezerwat bukowy "Wiączyń", gdzie zachowały się 300 letnie okazy buków. Rezerwat położony w pobliżu wsi Ksawerów i Lipiny, obejmuje powierzchnię 8,74 ha. Najistotniejszy walor rezerwatu stanowi różnowiekowy las bukowo-jodłowo-grabowy z domieszką dębu szypułkowego, świerka i jawora.

- Położona w sąsiedztwie Lasu Wiączyńskiego wieś - Wiączyń Dolny - założona została najprawdopodobniej w XVI w. i była początkowo osadą leśną. W XIX w. istniał tu tartak parowy należący do łódzkiego przedsiębiorcy Karola Scheiblera. W lesie, niedaleko Wiączynia Dolnego znajduje się cmentarz z I wojny światowej. Znajduje się tam wiele mogił żołnierzy rosyjskich i niemieckich. Ponadto, w lesie tym, niedaleko wsi Teolin, znajduje się mogiła zbiorowa Polaków pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, uznana jako miejsce pamięci narodowej.

Uroczysko Kraszew (Wiśniowa Góra) w gminie Andrespol stanowi ważny element systemu przyrodniczego okolic Łodzi. Las ten, ze względu na stan zachowania oraz genezę posiada istotne walorach przyrodnicze i pełnia ważną rolę tradycyjnego miejsca rekreacji dla aglomeracji łódzkiej. Przez las ten przebiega dział wodny I rzędu i w związku z tym towarzyszą tej strefie obszary źródłowe. Najokazalszym, godnym ochrony szczególnej winien być obszar źródłowy z licznymi oczkami wodnymi oraz wartościową zielenią łęgową w południowo-wschodniej części lasu. Wypływa tu ciek (bez nazwy) w rejonie wsi Wygoda stanowiący istotny dopływ prawobrzeżny Miazgi. W obszarze leśnym o przewadze siedlisk boru mieszanego świeżego, lasu mieszanego i olsu (w rejonie źródeł) spotyka się większe skupienia jodły. W centralnej części lasu występują także cenne stanowiska dębu

buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
buton-link
Gmina Rokiciny
Gmina Brójce
Gmina Nowosolna