Procedura oceny zgodności operacji z lokalnymi kryteriami wyboru

- Szereg konsultacji społecznych podczas opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „STER” objął m.in. określenie lokalnych kryteriów wyboru projektów dla działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Analiza lokalnych potrzeb obszaru objętego niniejszą strategią oraz zakres możliwej do otrzymania pomocy w ramach działań: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, „Odnowa i rozwój wsi” oraz dla projektów przyczyniających się do poprawy jakości życia lub zróżnicowania działalności gospodarczej na obszarze działania LGD, które nie kwalifikują się do wsparcia w ramach działań osi 3 „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej”, tzw. „małe projekty” pozwoliły na wypracowanie następujących lokalnych kryteriów wyboru operacji.
Wypracowano 4 zestawy lokalnych kryteriów wyboru operacji:

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

• Wnioskodawca ma doświadczenie w realizacji projektów przypadku braku doświadczenia udokumentuje współpracę z podmiotem mającym doświadczenie.
  • Realizacja operacji spowoduje utworzenie, w przeliczeniu na pełne etaty średniorocznie 1 lub więcej etatów.
  • Działalność, której dotyczy operacja jest oparta o wykorzystywanie lokalnych zasobów albo lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego lub przyrodniczego ( 2 lub więcej zasobów).
  • Operacja jest komplementarna w stosunku do innych operacji/projektów zrealizowanych na obszarze wdrażania LSR.

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

• Operacja ma innowacyjny charakter.
  • Działalność, której dotyczy operacja, jest oparta o wykorzystywanie lokalnych zasobów albo lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego lub przyrodniczego ( 2 lub więcej zasobów).

Odnowa i rozwój wsi

• Operacja ma innowacyjny charakter.
  • Korzyści lub oddziaływanie operacji.
  • Realizacja operacji przyczyni się do pobudzenia ludzi młodych i wzmocnienia ich więzi z miejscem zamieszkania.
  • Operacja jest oparta o wykorzystywanie lokalnych zasobów albo lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego lub przyrodniczego.
  • Operacja jest komplementarna w stosunku do innych operacji/projektów zrealizowanych na obszarze wdrażania LSR:

Małe projekty

• Realizacja operacji przyczyni się do wzrostu zaangażowania społecznego i partnerstwa.
  • Realizacja operacji przyczyni się do pobudzenia aktywności społeczności lokalnej i wzmocnienia ich więzi z miejscem zamieszkania.
  • Wkład pracy własnej w koszt projektu (robocizna).

- Kryterium, istotnym ze względu na szczupłość środków Leader, jest także kwota operacji. Leader ma być inicjatorem, bodźcem do rozwoju. Ponadto preferuje się projekty, wymagające niewielkiego dofinansowania. W oparciu o te kryteria oraz zgodnie z Regulaminem organizacyjnym Rady LGD opracowano procedurę zgodności operacji z lokalnymi kryteriami wyboru. Należy w niej wyróżnić: czynności członków Rady (sposób głosowania) oraz czynności Komisji Skrutacyjnej.

Przedmiot procedury:
Procedura oceny zgodności operacji z lokalnymi kryteriami wyboru dla członków Rady oceniających operacje.
Obszar:
Przebieg oceny projektów poprzez wypełnienie kart do głosowania podczas posiedzenia Rady decyzyjnej LGD.
Funkcja:
Procedura opisuje szczegółowy przebieg głosowania w sprawie oceny zgodności operacji z lokalnymi kryteriami wyboru operacji podczas posiedzenia, zgodnie z porządkiem obrad tego posiedzenia. Poprzedzona jest głosowaniem członków Rady w sprawie zgodności operacji z LSR. Procedurę zamyka Przewodniczący posiedzenia ogłaszając wyniki głosowania.

Przebieg procesu:

• Procedura w formie graficznej:

• Opis czynności:

Członkowie Rady wypełniają karty do głosowania w sprawie oceny zgodności operacji z lokalnymi kryteriami wyboru według kolejności:
    - wypełnienie rubryki dotyczącej operacji:

- numer wniosku,
                - nazwa wnioskodawcy,
                - tytuł projektu,

- zaznaczenie działania, któremu odpowiada operacja poprzez wstawienie znaku X lub V w kratce odpowiadającej działaniu,
    - wypełnienie tabeli oceny punktacyjnej odpowiadającej wybranemu działaniu poprzez przyznanie określonej liczby punktów w polach odpowiadających poszczególnym kryteriom wyboru,
    - zsumowanie liczby punktów i wpisanie wyniku w polu odpowiadającym „sumie punktów”,
    - podpisanie karty i umieszczenie daty posiedzenia,
    - oddanie kart w ręce Komisji Skrutacyjnej.

Zadaniem Komisji Skrutacyjnej posiedzenia jest sprawdzenie ważności oddanych głosów. Jeśli karta zawiera braki lub błędy, Komisja Skrutacyjna wzywa członka Rady, który tę kartę wypełnił do naniesienia poprawek, przy czym członek Rady może tylko raz poprawić kartę. Jeśli karta nadal zawiera błędy, zostaje uznana za głos nieważny. Członkowie Rady nanoszą poprawki na kartach w sposób następujący:

- zaznaczają puste kratki i wypełniają puste pola,
    - zaznaczone w sposób błędny kratki i zapisane pola skreślają, wypełniają i składają obok korekty swój podpis.

Po sprawdzeniu ważności głosów Komisja skrutacyjna przelicza głosy i podaje wynik do wiadomości Przewodniczącemu Posiedzenia. Przewodniczący ogłasza wyniki głosowania. Po zakończeniu procedury głosowania członkowie Rady podejmują uchwałę o dofinansowaniu/niedofinansowaniu projektów.

• Zakres odpowiedzialności procedury oceny zgodności operacji z lokalnymi kryteriami wyboru